Pipedream je dream: Srovnání automatizačních platforem Zapier & Make vs Pipedream

Pipedream je dream: Srovnání automatizačních platforem Zapier & Make vs Pipedream

Určitě jste někdy slyšeli o Zapieru nebo Make.com (dříve český Integromat), ale vyzkoušeli jste i Pipedream? A jaký jsou mezi nimi rozdíly? O tom se rozepíšu v tomto insight článku, kde vám povím i různé tipy, jak je využít naplno:).

Proč zrovna Pipedream.com?

Když se podíváme na jejich landing page, jejich positioning je jasný. Věnují se primárně API integracím, které můžete budovat jednoduše ve sledu akcí (workflow). Ano, obejdete se i bez pipedream pomocí Python kódu nebo co vám je bližší, ale neuvěřitelným způsobem zjednodušují práci vývojářům a kutilům, jako jsem třeba já. Nemusíte totiž řešit, kam svoji API integraci publikujete na server, aby vaše automatizace fungovala nezávisle na vašem počítači. Postarají se o to za vás.

Landing page pipedream.com

Další výhodou Pipedream je kombinace dvou světů – low code platforma s připravenými šablonami a zároveň nabízí možnost si naprogramovat podle své potřeby. Pokud používáte všechny moderní nástroje jako je Airtable, Notion, Slack a další chytré tooly, pravděpodobně Pipedream tolik nevyužijete a spíš šáhnete po Zapier nebo Make, kteří to mají zmáklé bravůrně. Podporují přes 6 000+ integrací a další budou přibývat.

Nicméně pokud máte aplikaci, která má API dokumentaci a nemá prozatím širší podporu v rámci šablon v platformě, je potřeba si napsat vlastní API request (pomocí GPT snadno). Nebo také se stává, že sice automatizace pro danou aplikaci existují, ale v omezené míře a chybí vám tam přesně ta akce, kterou pro svoji automatizaci potřebujete! Pech.

Tip: Pokud potřebujete napsat API request, napište mu do promptu, že se jedná o Pipedream. Zde je příklad:

Vytvoř mi node.js pro pipedream.com workflow, který mi udělá screenshot comparison test za pomocí playwright frameworku. Stránka: https://xxx.com. Zde je jejich example script: [import { playwright } from '@pipedream/browsers'; export default defineComponent({ async run({steps, $}) { const browser = await playwright.launch(); // Interact with the web page programmatically // See Playwright's Page documentation for available methods: // https://playwright.dev/docs/api/class-page const page = await browser.newPage(); await page.goto('https://pipedream.com/'); const title = await page.title(); const content = await page.content(); // Close context and browser otherwise the step will hang await page.context().close() await browser.close(); return { title, content } }, }) ].

Od toho tu je Pipedream, kde v rámci free plánu si můžete začít hrát s workflow dle libosti. Avšak má to své limity. V době psaní článku lze postavit maximálně:

  • 3 aktivně spuštěné worklows,
  • 3 připojené účty do aplikací (příklad: MS účet, Google účet a Airtable účet),
  • 10 kreditů denně (vystačí v pohodě pro 3 workflows), jeden kredit = cca jedno spuštění workflow.

I přes to free plán stačí na sofistikované workflow, které může běžet pravidelně na denní bázi. A pozor, kredity se nevztahují na testování vašeho scénáře, můžete si ho otestovat nespočetněkrát, než dojdete k cílovému scénáři, což je super!

Hurá do automatizace…Co můžu vše vytvořit?

Založíte si nový projekt, nový workflow a můžete se do toho pustit. Kreativitě se meze nekladou, ukážu vám příklad, který jsem vytvořil ve firmě, kde pracuji.

Jedná se o webovou automatizaci, která kontroluje, zda web nemá nějaké vizuální vady. Jinými slovy vytvořil jsem screenshot comparison hlídače za pomoci Playwright (jedná se o populární programovací framework, dostupný i v Pythonu jako library).

Jak funguje? Trigger se spouští ve dvou dnech týdnu v určitý čas, následně pustí Node.js script (JavaScript programovací jazyk, oblíbený pro tvorbu API) a pokud testovací scénář proběhne v pořádku, tak se rozsvítí zelená a vše je jak má být. Je zde ale nastavena podmínka (3. krok), pokud nastane nějaká změna na webu, pošle zprávu do pracovního chatu v Teams, že se něco pokazilo.

Na obrázku můžete vidět, jak celé Pipedream workflow vypadá.

A co Zapier vs Make? Kterou platformu využít?

Pipedream je sen a teď co ostatní platformy? Jak už jsem zmínil ve článku, pokud nepotřebujete pracovat s open-source aplikacemi nebo jinými nástroji, pravděpodobně pipedream tolik nevyužijete. Zapier a Make nabízí přívětivější free plány a velkou podporu populárních aplikací. Obecně se říká, že Make se hodí na velmi komplikované scénáře s několika routery (např. onboarding, fakturace).

Zapier je více uživatelsky přívětivý a vhodný pro jednodušší workflow a začínající kutily. Dokonce nabízí AI integraci, kde stačí napsat svoji potřebu v podobě promptu a poskládá pro vás nástřel automatizace. Jednoduché jako facka.

Zkuste si to na vlastní kůži

Máte nápad na jednoduchou automatizaci? Běžte si ji vyzkoušet, je to čím dál jednodušší a Zapier je vhodný pro tento začátek. Automatizacím zdar! 🤖