Povídat si s appkou přes API? GPT actions jednoduše

V tomto článku se dozvíte, jak si můžete jednoduše krok za krokem vytvořit vlastní API actions, což otevírá dveře k neomezeným možnostem automatizace ve vašich projektech.

Povídat si s appkou přes API? GPT actions jednoduše

Ve světě technologií a automatizací jsou custom GPTs skvělým nástrojem pro (ne)práci. Nedávno jsem si s tím hrál na jednom projektu a řekl jsem si, proč o tom rovnou nenapsat insight.

Krok 1: Bez API klíče to nepůjde, bez něho se nezmůže

Předtím, než se pustíte do vytváření vlastního GPT s API actions, je potřeba zajistit, že máte přístup ke všem potřebným nástrojům na úrovni loginu. Také je (nečekaně) potřeba vygenerovat API klíč na platformě, kde chcete automatizovat. Tento klíč vám umožní interagovat s API a vytvářet requesty neboli příkazy.

Abych nepsal pouze teoreticky, budu popisovat tento insight na příkladu z jednoho projektu pro Mautic nástroj. Jedná se o open source software pro marketing účely, například pro maily, kampaně nebo pro sběr kontaktů.

Pokud máte na výběr, vyberte OAuth 2 autorizaci pro API klíč. Dnes zřejmě nejběžnější cesta.

Příklad Mautic API credentials

Krok 2: Vyjasnit si cíl našeho snažení

Určete si, čeho chcete svým custom GPT dosáhnout. Já vím, zřejmě asi máme tušení, proč to děláme, ale pokecat si o tom s GPT není na škodu, mluvím z vlastní zkušenosti. Může se stát, že cíl je nesplnitelný a řešení vede přes jednu odbočku.

Krok 3: Hurá do tvorby golema jménem GPT

Pomocí dokumentace k API od OpenAI a dokumentace k platformě Mautic jsem se pustil do práce. Logo nesmí chybět.

Jak na to? Potřebujete mít placenou verzi GPT plus, jinak to tam neuvidíte. V levém panelu na vás svítí Exlore GPTs → + Create.

Postup:

1) Create new action → dostanete se do Edit actions, kde je potřeba provést autentifikaci s platformou. V mém případě je to opět Mautic.

2) Vyberu OAuth, zadám Client ID z platformy a Client Secret (poznámka: Secret Key).

Dále pak podle dokumentace platformy jsem našel Authorization URL a Token URL. Každá platforma to bude mít lehce jinak. Nebo GPT vám to najde za vás, jako v mém případě:)

3) Save → Nyní bude potřeba vložit OpenAI API schema.

Aby s tím GPT dokázal pracovat, potřebuje vysvětlit, jak je API sestrojeno. K tomu slouží schema specifikace.

Pro tip: Opět se mi to nechtělo studovat a vytvářet, OpenAI nabízí vlastního helpera, který vám s tím pomůže a vygeneruje ho za vás. Funguje!

4) Je potřeba ještě poslední věc, a to vložit vygenerovaný Callback URL (poznámka: v mém případě Redirect URI) do vaší platformy.

Testing, testing, testing a API request by měl začít fungovat. Vždy se vás to zeptá, jestli chcete opravdu provést action, klikněte na Allow.

Nebojte se experimentovat a testovat různé nastavení, aby vaše custom GPT co nejvíce vyhovovalo vašim potřebám. Pamatujte, že testování a iterace jsou klíčové pro úspěch.

Krok 4: Pošlete to do světa…moment

Po dokončení můžete sbírat ovoce. Doporučuji publikaci GPT pouze jako private, jinak vám tam půjde někdo dělat bordel. Sledujte jeho výstupy a hledejte možnosti, jak jeho funkčnost vylepšit a optimalizovat pro uživatele pomocí custom instructions.

Je to pro každého?

Custom GPT s API actions nabízí obrovský potenciál pro zefektivnění práce a automatizaci workflow. Také zjednodušuje proces API requestů. Když si to porovnám se Zapierem, přišlo mi to daleko více uživatelsky přívětivé. Testování hned odhalí, kde máte chybu nebo na vás vyskočí hláška, co je potřeba doupravit.

Ať už jste v oblasti datové analytiky, marketingu, nebo webových technologií, tyto nástroje vám mohou pomoci zpříjemnit si práci. Vyzkoušejte je a nechte svou kreativitu zakrnět.