Budoucnost (ne)práce – nejlepší knížka pro změnu svých pracovních návyků

Budoucnost (ne)práce – nejlepší knížka pro změnu svých pracovních návyků

Naposledy, když jsem přečetl Čtyři tisíce týdnů od Olivera Burkemana, knížku jsem si zhodnotil jako jednu z nejlepších, kterou jsem kdy četl. Překonala ji ale nejnovější kniha od Filipa Dřímalky. Nabušil do ní spoustu inpirace a nápadů (nejen o AI), o kterých se chci v tomto článku rozepsat. Podělím se s vámi o nejzajímavější insights a praktických příkladů využití nových toolů.

Jedna z nejdůležitějších uvědomění knížky je věta: “Doba bude jenom rychlejší než je teď”.

A musím mu dát za pravdu. Z konverzací, kterou mám mezi kolegy, doba se opravdu zrychluje. Dříve bylo normální se rozkoukávat po vystudované vysoké škole a nastartovat svůj profesní život. Nyní již někteří od svých 15 let dokáží programovat appky, aniž by potřebovali k tomu umělou inteligenci.

Ale aby to znělo depresivně, je to příležitost, jak proměnit to, co nás nebaví v práci v automatizaci a dělat nepráci! Dostávám se k dalšímu důležitému bodu knížky – nepráce.

Nepráce = Práce nás baví, děláme ji rádi, naplňuje nás. I když by třeba šla automatizovat, udělám ji raději sám.

Budoucnost nepráce - Filip Dřímalka

Digitální vize

Abychom mohli nepráci dělat co nejčastěji, je potřeba se k ní dopracovat. Ať je to prací nebo neprací:) Digitální vize je mentální cvičení, které nám napomáhá si říct, jakým směrem se ubírat. Nejprve jsem si udělal přípavu, sepsal jsem si celou svoji pracovní náplň, na základě které jsem vytvořil svou vlastní digitální vizi:

  • Budu mít asistenty, custom GPTs, specializované a natrénované pro mé oblasti práce:
    • Asistent pro BI analytics (např. Power BI, Power Query),
    • asistent pro web development (bude znát technologickou strukturu webu, navrhovat mi na základě toho zadání pro webového dodavatele, analyzovat logy, opravovat kód a pracovat s JSON),
    • asistent pro marketing (kampaně, brainstorming, content na landing page, mailing content, prvotní kreativní návrhy pro grafika).
  • Moje rutinní práce bude automatizovaná nebo částečně automatizovaná. Na konci každého týdne si k tomu sednu a na půl hodinky se zamyslím nad tím, jak bych si mohl ulehčit své zítřky → vytvořit jednu automatizaci za měsíc.
  • Práce na dálku 2x za rok. V létě a v zimě. Začal jsem v létě, chci s tím pokračovat i v zimě.
  • Chci se svojí prací v rámci marketingu a analytics přiblížit k zákazníkovi. Ať už personalizací contentu, tak poučkou Quality > Quantity. Odraží se to pak na kvalitě generovaných leadů. Např. vyplněné emaily bez další omáčky jsou z velké pravděpodobnosti o ničem.

Metody zmíněné v knížce pro další mentální cvičení, které mě zaujaly:

  • IES - Inspire, Experiment, Share
  • 3S - Improve, Master, Change
  • STOP, START, CONTINUE – Co bych chtěl od teď stopnout, co bych chtěl zavést a v čem chci pokračovat
  • AAAI - Author > Authorize > AI
    • Jednorázová x opakovaná činnost?
    • Udělá to robot rychleji, přesněji a levněji?
    • Dělám to rád? Štve mě to?
  • OHIO (Only Handle It Once)
    • Pravidlo 2 minut (udělej hned, pokud trvá činnost 2 minuty)
    • Pokud jsou často opakované dotazy → aktualizovat FAQ
    • Shortcuts, pokud opakuji činnost podruhé
    • Než věci vysvětlit několika lidem, shrň to ve videu (Loom, webinar)

Klíčové dovednosti budoucnosti:

  1. Osobní brand s příběhem
  2. Umění prezentovat
  3. Umění psát
  4. Umění automatizovat svou práci

Produktivizace své práce

Zaujal mě také přístup “produktivizace”, kdy se na věci díváme jako na produkt. Například oddělení v práci se touto optikou dá nabízet jako produkt zákazníkovi. Stejně jako jsou weby pro produkt dané firmy, tak je důležité mít místo, kde interní zaměstnanec najde přehled všeho, co vaše oddělení “vyrábí” nebo nabízí. Dobrým příkladem je https://handbook.gitlab.com od GitLabu, který mají veřejně přístupný guide pro svou firmu a jednotlivá oddělení. Doporučuji se na to podívat.

Asynchronní komunikace není sprosté slovo

Jedná se o způsob, kdy se preferuje psanná komunikace před meetingy (tzv. async first). Přístup zahrnuje hojnou dokumentaci interních aktivit do jednoho systému, aby se nepálil čas druhých lidí při doptávání, jak se daná aktivita dá provést. Také je super tip meetingy zkrátit na 25 min a 50 min. Je dokázáno, že se míra stresu snižuje, pokud přidáme mezi meetingy krátkou pauzu. Většina operativy by se měla stihnout do 25 min.

➕ Výhody: práce nezávisle na druhých lidech, deep work a nikým nerušená práce, práce kdykoliv a kdekoliv, není potřeba se scházet.

➖ Nevýhody: vyžaduje dobrou dokumentaci, nejedná se o přístup, který je na začátku rychlejší, ale má dlouhodobé následky.

Rituál biofouling

Definice z wiki:

Biofouling or biological fouling is the accumulation of microorganisms, plants, algae, or small animals where it is not wanted on surfaces such as ship and submarine hulls, devices such as water inlets, pipework, grates, ponds, and rivers that cause degradation to the primary purpose of that item.
Biofouling v praxi

Stejně tak jako mikroorganismy se přichytí na loď a zpomalí ji tak při plavbě, je dobrý se zamyslet nad vlastní údržbou svých appek pomocí tohoto postupu:

  1. digitální úklid - uklidit tickety, které hnijou na projektech nebo uspořádat si svůj systém v Notionu
  2. mapování aktivit a procesů - sepisování interních procesů a jak je vylepšit
  3. retrospektiva - pobavit se o tom s kolegou nebo týmem
  4. týmové dohody - na základě lessons learned přidávat dohody, např. BUF - brutálně upřímný feedback

💡Inspirace z knížky, které jsem stihl aplikovat do praxe💡

  • Apple Shortcuts - mrzí mě, že jsem je nepoužíval již dříve, vytvořil jsem si zkratku pro psaní nových myšlenek do Notion databáze. Stačí kliknout na zkratku, napsat svou myšlenku a je hotovo. V Notionu se vytvoří page s datumem a později se k ní můžete vrátit.
  • Aktivity v kalendáři - blocker pro týdenní automatizaci, blocker pro kvartální digitální úklid.
  • AppleScript - rozepsal jsem se o tom ve článku.Inspirace: Automatizujte svoji práci na macOS pomocí Apple Scriptu
  • Sharing is caring - sdílím svoje tipy s ostatními, co jsem vyexperimentoval.
  • Scribehow - taky vás nebaví dokumentace? proto jsem našel jsem si appku, Chrome extension, který monitoruje vaše kliky, super nástroj pro dokumentaci toolů.
  • Bardeen.ai - Chrome extension, který umí jednoduše scrapovat data nebo automatizovat workflow. Využil jsem pro scraping tweetů z X.

Google Sheets s AI integrací - vytváření tabulek nebylo nikdy jednodušší. Používám GPT for Docs.

Pomocí této funkce můžete využít AI přímo v Google Sheets

Blížíme se do finále

Nejlepší způsob, jak věci vstřebat, je si je přečíst a psát si vlastní poznámky. Toto jsou moje poznatky, ale každý si v knížce najde to své. Asi bych ji nedoporučil nikomu, kdo si tuto knížku chce jen přečíst. Ideální je rovnou věci aplikovat, zkoušet zmíněné v knížce a zamyslet se nad tím, jak by se dali aplikovat. Nebo si vysnit svou vlastní appku, která bude pracovat pro vás. O tom jsem psal v minulých článcích:) Díky za pozornost.