Když miluješ brand, není co řešit – jak na silnou značku, která prodává
Vlhký sen markeťáka je vybudovat silný brand, o kterém bude každý z nás mluvit a budou ho všichni milovat. Jenže co je brand? A jak ho po malých krůčcích vybudovat? V tomto článku se dozvíte pár chytrých rad a praktické příklady na zaběhlých značkách. Jdeme na to!
Co se vám vybaví jako první pod slovem „brand“?
Rád přirovnávám pojmy k matematickým vzorečkům, protože jsou jasné a bez omáčky:) A tento odvádí svoji práci:
Brand = Produkt (výrobek, služba) + Aura (náš pocit z produktu, co o něm říkají naši zákazníci,...)
Osobně bych vzorec upravil a plusko bych nahradil za násobení. Nicméně pointa je, že jedno bez druhého nemá chtěný efekt. Někomu se v hlavě vybaví jablíčko, někomu znělka z reklamy, vzor na kabelce nebo dokonce vůně produktu! Spojte to s word of mouth a brand je na světě.
Nemusíme si snad říkat, proč to dělat...💸
Buduje důvěru ve značku, zvědomuje kvalitu produktu a zjednodušuje volbu výběru v celé paletě produktů a konkurence. A hlavně na co slyšíme: buduje prodeje a budoucí zisky.
Ale k těm budoucím ziskům je potřeba říct jednu věc…nestane se to zázrakem ani lusknutím prstu. Ani na to neexistuje pravidlo nebo příručka. Dokonce ani vzoreček. Brand je evoluce.
Krásný příklad ukázal brand konzultant Marek Sabo v rámci Digisemestru. Vzpomeňte si na Seznam.cz v roce 2000 a koukněte se jak vypadá o 24 let později. Celkem rozdíl, že?
Dostáváme se oslím můstkem k symbolům brandu, jelikož v roce 2000 ani hafan jako maskot Seznamu neexistoval. A přitom každý o něm ví.
Jaké máme symboly brandu v kostce 🎲
- Symbol: Apple jablko, Nike swoosh.
- Color: Produktu, loga nebo webových stránek. Jestli si vzpomenete na název wi-fi u Regiojetu, hned víte o jakou barvu se jedná:)
- Character (maskot): Alzák.
- Founder: Tomáš Čupr.
- Shape: Coca-Cola láhev.
- Typography: Washington Post médium.
- Pattern: Guci loga na kabelkách.
- Sound: T-Mobile znělka v reklamním sdělení.
- Scent (vůně): Vánoční stromeček.
- Style: Životní styl, komunita lidí.
INSIGHT: Pokud se chcete více ponořit do symbolů značky, stáhněte si karty od Behavio. Dali si s tím práci a poslouží vám pro nejeden kreativní workshop nad vaší značkou.
Jasný positioning, vím kam se posadit na trhu
Dobře, takže jsme si pověděli něco o brandu, mám v tom teď jasno. Vytvořím mimozemšťana jako maskota, odliším se růžovou barvou od konkurence a vyrobím si pěkný, luxusní logo, abych vypadal, že jsem kvalitní a prémiový. Jenže bez positioningu se rozhoduji jako neřízená střela.
Mít informaci o tom, do jaké kategorie můj produkt patří, v čem je jedinečný a kdo ho kupuje, je esencí kvalitního brandingu. Díky tomu můžu zjistit, že produkt není pro prémiové zákazníky a že se odliším žlutou barvou, protože růžovka je obsazená u konkurence.
Sílný positioning je například:
- 🥇 Být první v oboru;
- 🥐 tradiční produkt od roku MDCCCXLII;
- 📲 jaké má produkt vlastnosti;
- 🩺 specializace v oboru;
- nebo i poslední příchozí na trh, který rozbourá zajeté koleje.
A pokud bychom na to šli opět matematicky, tak si nakreslíme osu X a Y, položíme si náš produkt do grafu a vidíme, na čem jsme. Zkuste si to schválně porovnat u sebe.
Není to tak trochu všechno e-commerce? Jak je na tom B2B brand?
Navážu na minulý článek o Marketing Landu, kde popisuji, že většina nákupních rozhodnutích je založeno na emocí (přes 90 %). A proto brand a brandové reklamy hrají prim. Nicméně i v B2B jsme přece jenom také lidé a emoce hrají důležitou roli při rozhodování. Rozdílem je, že nákupy jsou založeny více na racionalitě, faktech a nekonečných checklistech. Ale když k brandu přidáme esenci, rozhodnutí se dělají snadněji. 🤷♂️
O B2B brandingu se chystám napsat další článek, stay tuned!
Poslední slova k závěru
V článku zmiňuji, že na to neexistuje pravidlo, ale kdybych měl předat pár chytrých rad na závěr: buďte rozlišitelní od konkurence, mějte koule věci zkoušet (obzvlášť malé značky tím nemají co ztratit!) a buďte konzistentní v rámci brandingu a v komunikaci se značkou. Je až zvláštní, jak moc se tyto poučky opakují mezi markeťáky, asi na tom něco bude.
Speciální díky Digisemestru za to, že se můžu tyto věci učit od nejlepších. A nezapomeňte hodit subscribe, pokud vás článek zaujal. U dalšího článku Hola!